Results

Click here for event photos.


Licensed to Flash Results, Inc.        HY-TEK's Meet Manager 1/28/2012 10:08 PM
                 US Open at Madison Square Garden - 1/28/2012                  
                          Madison Sq. Garden, NYC, NY                          
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 1600 Sprint Medley USATF Club
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Garden State TC                                     3:28.04  
  2 Zenith Velocity                                     3:28.05  
  3 Gotham Spark AC                                     3:32.79  
  4 Shore AC                                            3:37.59  
  5 Central Park TC - NB                                3:49.04  
  6 Greater Philadelphia TC                             3:56.68  
 
Event 3  Girls 4x400 Meter Relay CHSAA HS
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 St. John Villa                                      4:02.08  
  2 St. Anthony's                                       4:03.05  
  3 Notre Dame                                          4:09.83  
  4 St. John the Baptist                                4:14.19  
  5 The Mary Louis Academy                              4:15.79  
  6 Archbishop Molly                                    4:18.18  
 
Event 4  Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Jesse Williams               USA                      2.29m    7-06.00 
  2 Dusty Jonas                  USA                      2.25m    7-04.50 
  3 Jim Dilling                  USA                      2.20m    7-02.50 
  3 Jaime Nieto                  USA                      2.20m    7-02.50 
 
Event 5  Girls 1 Mile Run Invit HS
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Samantha Nadel               North Shore NY         4:47.66  
  2 Brianna Nerud                North Shore NY         4:54.65  
  3 Dana Giordano                Bernardsville NJ       4:59.61  
  4 Sara Sargent                 Pensbury-Fairles       5:01.91  
  5 Marisa Ruskan                Bridgewater NJ         5:02.69  
  6 Maddy Berksen                Classical -Provi       5:02.77  
  7 Keelin Hollowood             Saratoga Springs       5:03.40  
  8 Emily Waligurski             Onteora NY             5:03.55  
  9 Sarah Jane Underwood         West Potomac -VA       5:03.65  
 10 Taylor Driscoll              Saratoga Springs       5:05.84  
 
Event 6  Boys 1 Mile Run Invit HS
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Zavon Watkins                Liverpool NY           4:19.86  
  2 Wesley Gallagher             Pembroke MA            4:20.01  
  3 Nick Christensen             Peabody MA             4:20.23  
  4 Dustin Wilson                Chestnut Hill -P       4:22.95  
  5 Tom Awad                     Chaminade NY           4:25.06  
  6 Mike Libruk                  Shaker NY              4:26.41  
  7 Konrad Surkont               Stuyvesant NY          4:27.66  
  8 Chris Cogliano               Bishop Guertin -       4:30.46  
  9 Zach Cammer                  Walt Whitman -Hu       4:30.46  
 10 Erik Holt                    Carmel NY              4:33.12  
 
Event 7  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Fantu Magiso                 Ethiopia               2:07.54  
  2 Ajee Wilson                  USA                    2:09.09  
  3 Stephanie Charnigo           USA                    2:09.39  
  4 Jessica Smith                Canada                 2:10.52  
 
Event 8  Boys 4x800 Meter Relay CHSAA HS
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Kellenberg                                          8:07.40  
  2 St. John the Baptist                                8:09.20  
  3 St. Anthony's                                       8:09.66  
  4 Xavier                                              8:10.09  
  5 Fordham Prep                                        8:19.12  
  6 Monsignor Farrell                                   8:20.58  
 
Event 9  Women 500 Yard Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Keshia Baker                 USA                    1:03.74  
  2 Fawn Dorr                    USA                    1:04.35  
  3 Jasmine Chaney               USA                    1:05.90  
  4 Christine Amertil            Bahamas                1:06.46  
 
Event 10  Women 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brenda Martinez              USA                    4:34.62  
  2 Sara Vaughn                  USA                    4:37.12  
  3 Anna Pierce                  USA                    4:39.97  
  4 Stephanie Garcia             USA                    4:45.90  
 -- Leslie Higgins               USA                        DNF  
 -- Lauren Hagans                USA                        DNF  
 
Event 11  Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Jillian Schwartz             ISR                      4.52m   14-10.00 
  2 Becky Holliday               USA                      4.42m   14-06.00 
  2 Janice Keppler               USA                      4.42m   14-06.00 
  4 Lacy Janson                  USA                      4.22m   13-10.00 
  4 Mary Saxer                   USA                      4.22m   13-10.00 
 -- Jenn Suhr                    USA                         NH            
 
Event 12  Men 600 Yard Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Renny Quow                   TRI                    1:11.20  
  2 Bershawn Jackson             USA                    1:11.31  
  3 Tabarie Henry                ISV                    1:11.75  
  4 Greg Nixon                   USA                    1:14.14  
 
Event 13  Men 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Silas Kiplagat               Kenya                  4:00.65  
  2 Bernard Lagat                USA                    4:00.92  
  3 Daniel K Komen               Kenya                  4:03.82  
  4 Anthony Famiglietti          USA                    4:07.77  
  5 Matt Elliott                 USA                    4:09.60  
 -- Matt Scherer                 USA                        DNF  
 
Event 14  Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Ryan Whiting                 USA                     21.16m   69-05.25 
  2 Christian Cantwell           USA                     20.72m   67-11.75 
  3 Adam Nelson                  USA                     20.68m   67-10.25 
  4 Cory Martin                  USA                     19.55m   64-01.75 
 
Event 15  Women 50 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Lolo Jones                   USA                       6.78   RT: 0.171
  2 Tiffany Porter               GBR                       6.83   RT: 0.144
  3 Kellie Wells                 USA                       6.84   RT: 0.142
  4 Ginnie Crawford              USA                       6.90   RT: 0.143
  5 Dawn Harper                  USA                       6.96   RT: 0.195
  6 Kristi Castlin               USA                       6.98   RT: 0.167
 
Event 16  Men 50 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Terrence Trammell            USA                       6.45   RT: 0.135
  2 David Oliver                 USA                       6.50   RT: 0.172
  3 Omo Osaghae                  USA                       6.52   RT: 0.145
  4 Jeff Porter                  USA                       6.53   RT: 0.157
  5 Aries Merritt                USA                       6.54   RT: 0.165
  6 Richard Phillips             Jamaica                   6.58   RT: 0.149
 
Event 17  Women 50 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Veronica Campbell-Brown      Jamaica                   6.08   RT: 0.172
  2 Jessica Young                USA                       6.20   RT: 0.150
  3 Gloria Asumnu                Nigeria                   6.22   RT: 0.128
  4 Tahesia Harrigan             IVB                       6.25   RT: 0.124
  5 Bianca Knight                USA                       6.28   RT: 0.168
  6 Alexandria Anderson          USA                       6.28   RT: 0.163
Event 18  Men 50 Meter Dash
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals 
===============================================================
 1 Asafa Powell                 Jamaica                   5.64   RT: 0.132
 2 Nesta Carter                 Jamaica                   5.67   RT: 0.131
 3 Trell Kimmons                USA                       5.68   RT: 0.110
 4 Justin Gatlin                USA                       5.71   RT: 0.153
 5 Kimmari Roach                Jamaica                   5.74   RT: 0.155
 6 Daniel Bailey                ANT                       5.75   RT: 0.128